چرا باید به کیش سفر کرد؟

چرا باید به کیش سفر کرد؟

معمولا افرادی که اسم جزیره کیش را می شوند، در ابتدا تصویر ساحل های آن و شب نشینی های زیبا در ساحل می افتند!

شاید هم تصور کنند که چقدر بازارهای لوکس و زیبایی در این جزیره وجود دارد، اما به هیچ وجه یادشان هم نمی افتد که در کنار تمام امکانات تفریحی و لوکس این جزیره جاهای زیبا و تاریخی هم در این مکان وجود دارد که باید به آن ها سر بزنند.

حریره کیش یکی از این مکان های زیبا و تاریخی است که به هیچ وجه نباید آن را از دست بدهید.

اگر دوست دارید که سفر شما به جزیره کیش شما جذاب و رویایی باشد، باید در کنار استفاده از خلیج همیشه فارس، امکانات تفریحی، جاذبه های گردشگری کیش را هم در دستور کار خود قرار دهید.

در واقع این مکان ها همان جاهایی هستند که باید به آن ها سر بزنید. امروز با سامانه رزرو و اجاره سوئیت، ویلا و اقامتگاه بوم گردی سپنجا همراه باشید تا در این زمینه بیشتر صحبت کنیم و بگوییم که در این مکان چه می گذرد.

برای اجاره سوئیت در کیش کلیک کنید.

شهر جریره کیش را بشناسید 

اگر به کیش سفر کرده باشید به طور قطع اسم منطقه دامون و بازار معروف آن را شنیدید و یا به آن سر زده اید. در نزدیکی این مرکز خرید مجموعه ای ورزشی مجهزی به نام المپیک وجود دارد که اگر آن عبور کنید، بناهای قدیمی دیگری را در این مکان مشاهده خواهید کرد.

این بناهای قدیمی در دو طرف خیابان وجود دارند که مانند دیگر ساختمان های جزیره نیستند!

در جزیره کیش اکثر خانه هایی که شما مشاهده می کنید، لوکس و نو هستند ولی این ساختمان ها بسیار قدیمی هستند و خیلی زرق و برق ساختمان های نو را ندارند! بله درست حدس زدید! اینجا همان شهر باستانی و قدیمی است که می خواهیم بصورت کامل آن را به شما معرفی کنیم. آیا تابحال این شهر را از نزدیک دیده اید؟ چه احساسی در این زمینه داشته اید؟

معرفی حریره کیش
معرفی حریره کیش

این شهر از قرن ۴ ام هجری ساخته شده است و دلیل آن هم این بوده است که بندر سیراف در این زمان بصورت کامل بر اثر حمله ها از بین رفته بود و مکانی برای تجارت دریایی وجود نداشته است! افرادی که در آن زمان زندگی می کردند با هدف توسعه تجارت تجار و صیادان دریایی اقدام به ساخت این شهر و راه اندازی آن کردند! به نظر شما این موضوع تا چه حد می تواند صحیح باشد؟

آیا شک دارید که جریره کیش را ببینید؟ (این دلایل را بخوانید و آماده سفر شوید!)

شاید در نگاه اول تصور کنید که فاصله ی زیادی بین این شهر باستانی و محل سکونت یا اقامت شما در کیش وجود دارد، اما باید در نظر بگیرید که با کرایه تاکسی به راحتی بتوانید به این شهر باستانی بروید و آن را از نزدیک ببینید! این شهر ۱۲۰ هکتاری دیگر مانند گذشته ابهت خود را ندارد و صدای سکه های طلایی که در آن مبادله می شد، دیگر به گوش نمی رسد!

از تمام قسمت های این شهر شما تنها چند آثار تاریخی و باستانی زیبا را می بینید که عبارت است از:

 • مجموعه ساحلی شهر حریره کیش
 • حمام قدیمی و سنتی حریره
 • مسجد باستانی حریره
 • کارگاه شیشه گری با امکانات قدیمی حریره
 • قنات حریره
 • عمارت اعیانی جزیره کیش

این ها تنها آثاری هستند که می توانید آن ها را در این جزیره ببینید! اگر به این شهر بروید شاید از تعجب دهانتان باز بماند که جنس دیوارهایی که این بناها را ساخته اند، چیست؟ نکته این جاست که این دیوارها و بناها با استفاده از گل و خشت مانند دیگر خانه های قدیمی ایرانی ساخته نشده اند، بلکه با استفاده از آهک و گچ ساخته شده اند.

دیدنی های حریره کیش
دیدنی های حریره کیش

جمعیت شهرجریره کیش چه قدر است؟

در گذشته نه چندان دور در این شهر حدود ۱۰ هزار نفر در این شهر قدیمی زندگی می کردند که شغل اکثر آن ها تجارت بود! تجارت مروارید و دیگر جواهرات دریایی جزو اصلی ترین معاملاتی بوده است که در این جزیره اتفاق می افتاد. البته فروش شیره خرما به افراد خارجی و کسانی که از راه دریا به جزیره کیش هم می آمدند، رونق داشته است!

شهر حریره به قدری معروف بوده است که ردپای آن را می توانید در کتاب گلستان شاعر پارسی زبان یعنی سعدی پیدا کنید. در این داستان سعدی تاجری وجود داشته است که از حریره به چین رفته است و برگشته است! این داستان در مورد قناعت است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

حمام شهر جریره کیش کجاست و چرا باید آن را بشناسید؟

یکی از مکان های باقی مانده در این قسمت از شهر، حمام حریره است که طبق نظریه باستان شناسان قدیمی ترین قسمت این شهر است که باید آن را از نزدیک ببینید! در این حمام بخش های مختلف یک حمام خوب از جمله موارد زیر وجود داشته است:

 • گرمخانه
 • سربینه یا همان رختکن امروزی
 • کوره حمام
 • راهروهای سرپوشیده جدا کننده
 • و …

خانه اعیانی های جریره کیش

از گذشته تا کنون همیشه محل زندگی ثروتمندان و دیگر افراد جامعه با یکدیگر متفاوت بوده است! در این شهر هم مکان هایی وجود داشته اند که محل زندگی ثروتمندان بوده است. اگر نظریه تاریخ شناسان و معماران را مطالعه کنید، متوجه می شوید که سبک این خانه ها مانند سبک خانه های یزد و کاشان بوده است.

منبع: https://sepanja.com/blog/%d8%ac%d8%b1%db%8c%d8%b1%d9%87-%da%a9%db%8c%d8%b4/

6 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.