محله ها و خیابان های قشم

محله ها و خیابان های قشم

جزیره قشم واقع در خلیج فارس بزرگترین جزیره ایران است. این شهر به خاطر سواحل زیبا، جنگل های حرا، و تشکل های زمین شناسی منحصر به فردش شناخته شده است. در اینجا تعدادی از محله ها و خیابان های جزیره قشم آورده شده است:

شهر قشم

شهر قشم مرکز اصلی شهری جزیره است و مرکز شهرستان قشم است. این جزیره در ساحل شمال شرقی جزیره قرار دارد و مرکز فعالیت های تجاری و اداری است.

محله ها و خیابان های قشم

جزیره ناز

جزیره ناز یک مقصد گردشگری محبوب است که در ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده است. این شهر به خاطر سواحل بکر، آب های شفاف و زندگی دریایی پر جنب و جوشش شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند از فعالیت هایی مانند شنا، غواصی و تورهای قایق در اطراف جزیره لذت ببرند.

محله ها و خیابان های قشم

روستای لافت

لافت یک روستای سنتی ماهیگیری است که در ساحل شمالی جزیره قشم واقع شده است. این شهر به دلیل معماری منحصر به فرد خود از جمله بادگیرها (بادگیر) و خانه های سنتی ساخته شده از سنگ های مرجانی شناخته شده است. دهکده لافت نگاهی اجمالی به میراث دریایی غنی جزیره دارد.

محله ها و خیابان های قشم

روستای شیب دراز

روستای شیب دراز در قلب جزیره قشم واقع شده است. این قنات به دلیل قنات های زیرزمینی که قرن ها برای تامین آب برای مصارف آبیاری و شرب مورد استفاده قرار می گرفته است، شهرت دارد. این روستا توسط نخلستان ها احاطه شده است و محیطی آرام و زیبا را ارائه می دهد.

محله ها و خیابان های قشم

دره ستارگان (تنگه چاهکوه)

دره ستارگان یک جاذبه طبیعی است که در بخش مرکزی جزیره قشم واقع شده است. مشخصه آن صخره‌ها و دره‌های منحصربه‌فردی است که طی میلیون‌ها سال در اثر فرسایش شکل گرفته‌اند. بازدیدکنندگان می توانند مناظر ماورایی دره را کشف کنند و از فرصت های پیاده روی و عکاسی لذت ببرند.

محله ها و خیابان های قشم

جزیره هنگام

اگرچه از نظر فنی جزئی از جزیره قشم نیست، جزیره هنگام یک مقصد نزدیک است که اغلب گردشگران از آن دیدن می کنند. این شهر به خاطر سواحل ماسه‌ای سفید، آب‌های شفاف و طیف متنوعی از زندگی دریایی شناخته شده است. بازدیدکنندگان می توانند با تورهای قایق از قشم به جزیره هنگام رفته و از فعالیت هایی مانند تماشای دلفین لذت ببرند.

اینها تنها چند نمونه از محله ها، روستاها و جاذبه هایی است که می توانید در جزیره قشم پیدا کنید. هر منطقه دارای جذابیت ها و جاذبه های منحصر به فرد خود است که زیبایی های طبیعی و میراث فرهنگی جزیره را به نمایش می گذارد. با ما در کیش بریم همراه باشید تا خیابان ها و مکان های زیبای دیگر قشم را برای شما معرفی کنیم.

محله ها و خیابان های قشم

خیابان ها و میدان های مهم قشم

 • میدان گلها
 • بلوار ولیعصر
 • بلوار آزادگان
 • بلوار برگ سبز
 • بلوار ساحل شمالی
 • بزرگراه قشم
 • میدان شهدای گمنام
 • میدان امام
 • بلوار مرزبانان
 • میدان ساعت
 • جاده ساحلی جنوبی
 • شهرک سام و زال
 • میدان جهاد

محله ها و خیابان های قشم

معماری و ساختار زیبا قشم

نماهای شهری از تأثیرگذارترین عناصر تأثیرگذار بر کیفیت فضاهای شهری محسوب می شوند که اصلاح آن ها می تواند کیفیت های زیبایی شناختی شهر را ارتقا بخشد. در دهه‌های اخیر، پیشرفت‌ها چه در مصالح، چه در سبک‌ها و چه تسریع در ساخت و ساز منجر به پرداختن به موضوع نما و ساماندهی مجدد نماهای شهری شده است.

هدف پژوهش حاضر پرداختن به ویژگی های خاص شهر قشم با تاکید بر ابعاد زیبایی شناختی و شناسایی عوامل موثر در طراحی نماهای شهری در خیابان های قشم به عنوان برجسته ترین خیابان های ایران می باشد. با نگاهی به منظر و نماهای شهری جزیره قشم و سایر شهرها و کلانشهرها که دارای ویژگی های عملکردی در سطح ملی و بین المللی هستند، مشخص می شود که این نماهای شهری از نظر زیبایی خارق العاده هستند.

این شاخص شامل معیارهای زیر به عنوان اولویت های ارزیابی در زیبایی (نما) است: تناسبات، تمیزی، تعادل و نظم در بعد زیبایی شناختی و دلبستگی به مکان، معنادار بودن، آرامش، خوانایی و جاذبه ذهنی در بعد ذهنی. از منظر اکولوژیکی، شاخص هایی مانند مقاومت مصالح در برابر رطوبت، فضای سبز برای تامین آسایش حرارتی، مصالح مقاوم در برابر گرما و دیوارهای سبز و اکسیژن ساز از اولویت های طراحی نماهای شهری به گفته کارشناسان است. در نتیجه با درک اولویت ها از منظر زیبایی شناختی و اکولوژیکی می توان دیدگاه شهری مطلوبی را ایجاد کرد.

محله ها و خیابان های قشم

مسجد جامع قشم

مسجد جامع قشم یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد در جزیره قشم است. این مسجد در شهر قشم و در مرکز شهر واقع شده است. مسجد جامع قشم به عنوان یک مرکز مذهبی و فرهنگی برای مردم مسلمان قشم و زائران استفاده می‌شود.

مسجد جامع قشم به طراحی زیبا و معماری سنتی مشهور است. نمای بیرونی مسجد با استفاده از آجر سفید و کاشی‌های زرد زیبا طراحی شده است. قسمت داخلی مسجد همچنین دارای طراحی زیبا و آراسته‌ای است.

این مسجد دارای سه بخش اصلی است که عبارتند از سرای مردم (محل نماز عمومی)، محل توابع و مراسم دینی و همچنین حوض و آبادیس (محل توابع و مراسم عزاداری) است.

مسجد جامع قشم به عنوان مرکز فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی در جزیره قشم عمل می‌کند. علاوه بر نمازهای روزانه، در این مسجد مراسمات دینی مختلفی مانند نماز جمعه، عید، عزاداری در ماه محرم و سایر مراسمات مذهبی برگزار می‌شود. مسجد جامع قشم نمادی از هویت مذهبی و فرهنگی جزیره قشم است.

محله ها و خیابان های قشم

مرکز خرید ستاره قشم

مرکز خرید ستاره قشم یکی از بزرگترین مراکز تجاری و خرید در جزیره قشم است. این مجموعه در شهر قشم و در منطقه ستاره قرار دارد. مرکز خرید ستاره قشم با بیش از ۲۰۰ فروشگاه و فروشگاه زنجیره‌ای مختلف، به عنوان یک مقصد خرید و تفریح برای مردم قشم و گردشگران شهر شناخته می‌شود.

در مرکز خرید ستاره قشم می‌توانید محصولات متنوعی را از جمله لباس، کفش، زیورآلات، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی و موارد دیگر پیدا کنید. همچنین در طبقات مختلف مرکز خرید، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و سینما نیز وجود دارد، که امکان تفریح و استراحت را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

مرکز خرید ستاره قشم به عنوان یک مجموعه فرهنگی و تجاری، همواره در حال توسعه است و سعی در جذب بیشترین تعداد مشتری و گردشگر دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی قشم و وجود امکانات خرید مناسب، مرکز خرید ستاره قشم یکی از مقصدهای محبوب خرید در این جزیره می‌باشد.

اشتراک گذاری

6 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.